تبلیغات
آموزش کامپیوتر - منبع تغذیه چیست ؟

منبع تغذیه چیست ؟

منبع تغذیه چیست ؟

هر وسیله الکترونیکی بنا به طراحی خاص خود ، به ولتاژ و آمپراژ مشخصی جهت راه اندازی و کارکرد نیاز دارد.منبع تغذیه دستگاهی است که قادر است از یک ورودی با ولتاژ و آمپراژ ثابت (بنا به طراحی داخلی خود) ولتاژ و آمپراژ مختلفی را تولید نماید.


AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان


منبع تغذیه کامپیوتر چیست ؟

کامپیوترهای شخصی نیز مانند هر وسیله الکترونیکی جهت کار به منبع تغذیه خاص خود نیاز دارند منبع تغذیه ای که بتواند ولتاژهای مورد نیاز بخش های داخلی یک کامپیوتر را تامین نماید.

ولتاژهای مورد نیاز یک PC، ثابت و شامل -5V ، -12V ، +5V  ،+12V ، می باشد . اما در منبع تغذیه کامپیوتر پارامتر متغییری مانند آمپراژ و بالاتس توان خروجی نیز وجود دارد. در مورد آمپراژ خروجی منبع تغذیه (که متناسب با توان آن می باشد) می توان گفت که منبع تغذیه های کامپیوتر بنا به موارد مصرف و سخت افزار های متصل به آن دارای توان های مختلفی می باشند به طور مثال در گذشته ای نه چندان دور یک سیستم پنتیوم 4 معمولی جهت کارکرد به منبع تغذیه ای با قدرت 200 وات نیاز داشت ولی اکنون یک سیستم پنتیوم 4 معمولی به منبع تغذیه ای با قدرت حداقل 400 وات نیاز دارد و این به دلیل آن است که مصرف کلیه قطعات سخت افزاری جدید به طرزچشمگیری افزایش یافته است .

متغییر دیگری که در منبع تغذیه کامپیوتری وجود دارد . بالانس توان خروجی بر روی شاخه های خروجی می باشد .

ساختار داخلی منابع تغذیه کامپیوتری دارای چند ویرایش یا ورژن مختلف می باشند. ویرایش 1.3 که هم اکنون نیز به اشتباه ،کاربرد دارد در بالانس خروجی خود+5 V پر قدرت تری به نسبت +12 V دارد حال آنکه اکثر قطعات سخت افزاری جدید ، توان مصرفی اصلی خود را از شاخه +12V  تامین می نمایند که تامین آمپراژ مورد نیاز شاخه +12V  این قطعات تنها از عهده منبع تغذیه جدید با ویرایش 2.0 به بالاتر بر می آید چرا که در بالانس خروجی این مدل ها ، +12 V پر قدرت تری به نسبت +5 V وجود دارد و گاها دارای دو یا سه شاخه مجزا در خروجی +12 V خود می باشند .                                      AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان


آشنایی با ساختار داخلی منبع تغذیه رایانه

 در این قسمت به صورت مختصر با اجزای داخلی منبع تغذیه و وظایف آن آشنا می شوید .

بدیهی است که  این ساختار، همگانی وعمومی نمی باشد بلکه حدود 75% ساختار داخلی منابع تغذیه استاندارد کنونی را در بر می گیرد


1-  (LINE FILTER (EMI :

با توجه به اینکه منابع تغذیة سوئیچینگ به عنوان یك منبع تولید کننده نویز برای مدارات مخابراتی می باشند، با فیلتر كردن ورودی و خروجی ،باید میزان اثر تداخل الكترومغناطیسی را تا حد امكان كاهش داد. چرا که با بالا رفتن فركانس در مدار داخلی پاور، هارمونیكهایی با فركانس بالاتر ازفركانس اصلی منبع ایجاد می گردند وموجب تداخل درباندهای رادیویی و مخابراتی می گردد. معمولا این بخش از دو عنصر القاگرو خازن تشکیل شده است ، که وظیفه ممانعت از خروج نویز حاصل از سیستم سوئیچینگ منبع تغذیه به بیرون وهمچنین ممانعت از ورودفركانس های اضافی حاصل ازدوران موتورهای الكتریكی ویاسیستم های تولید كننده حرارت به داخل منبع تغذیه رابرعهده دارد.امروزه علاوه بر تقویت لاین فیلتر ، با تعبیه PFC در بخش ورودی ، پیشرفتهای بیشتری صورت گرفته است.


INPUT CAPACITOR -2 :

به طور معمول در منابع تغذیه امروزی ابتدا ولتاژ AC ورودی، توسط چند یکسو کننده یا یک پل دیود تبدیل به ولتاژ DC می گردد. سپس این ولتاژ DC در اختیار خازنهای الکترلیت ورودی با تحمل ولتاژ بالاتر از 200 ولت قرار داده می شود تا انرژی مورد نظر برای کارکرد ترانزیستور های سوئیچ را فراهم آورند. این قسمت معمولا از دو خازن الکترولیت با ظرفیت های متناسب با توان منبع تغذیه تشکیل شده است ، که وظیفه كنترل سطح ولتاژ ورودی در هنگام كاركرد وهمچنین ذخیره انرژی مورد نیاز مدار سوئیچینگ به هنگام وقفه های كوتاه انرژی، رابرعهده دارد.ظرفیت و کیفیت خازنها در این قسمت ازاهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. چرا که ظرفیت انباره انرژی و پارامتر های کیفی این خازنها مانند (ESR) در کارکرد بدون وقفه مدار وکاهش ریپل خروجی تاثیر گذار می باشد.

 

POWER SWITCHING -3 :

به طورمعمول ولتاژDC عرضه شده توسط خازنهای ورودی در این قسمت تبدیل به ولتاژ AC با فرکانس بالا جهت کنترل سطح ولتاژ می گردد. با این کار عملا یک محیط کنترلی انعطاف پذیر توسط Duty Cycle ، برای کاهش و افزایش میزان ولتاژ و جریان ایجاد نموده ایم و از طرفی ریپل خروجی را با تعبیه خازنها و سلف های محدودتری می توانیم کنترل نماییم . همچنین با بالا بردن فرکانس جریان AC ، نیاز به ترانسفورماتور با ابعاد خیلی بزرگ نخواهیم داشت وازاتلاف انرژی بیشتر، جلوگیری نموده ایم. این بخش معمولا ازدوترانزیستور قدرت (MOSFET) تشکیل شده است که وظیفه كنترل سطح ولتاژخروجی ازطریق زمان روشن وخاموش شدن (سوئیچ کردن) رابرعهده دارد . همچنین ترانزیستور سوئیچ دیگری نیز برای عملیات راه اندازی مدار استند بای پاور ، در این قسمت وجود دارد ، که عموما تا زمان قطع کامل ولتاژ ورودی ، در گیر می باشد.


TRANSFORMER -4

زمانی که پاور ساپلای راه اندازی می شود ویکی از ترانزیستورهای سوئیچ در حالت اشباع قرار می گیرد ، ترانزیستور بازشده و اولین پالس برای ترانس ارسال می گردد. سپس جواب مثبت ترانس از بین می رود و اورشوت (Overshoot) تحریکی در سیم پیچ ترانس درایو ایجاد می نماید که موجب بسته شدن سریع ترانزیستور می گردد. این اتفاق مجددا توسط ترانزیستور بعدی و پی در پی انجام می پذیرد. از این رو پیوسته ولتاژ مثبت و منفی به یکی از دوسر سیم پیچ ترانس درایو می رسد و متعاقبا در اختیار سیم پیچ اولیه ترانس سوئیچ قرار می گیرد. این بخش بنا به نوع طراحی ، از دوتا سه ترانس با كاركرد مشخص( Switching TR, Drive TR, Stand By TR ) تشکیل شده است، که علاوه بر ایزولاسیون DC وظیفه تغییرسطح ولتاژ را برعهده دارد.طراحی در این قسمت بسیار حساس می باشد، زیرااگر تعداد دورهای اولیه وثانویه متناسب باطراحی مدار PWM نباشد، پایداری مدار وضریب اطمینان نیمه هادی و درنهایت کارکرد منبع تغذیه با مشکل اساسی مواجه خواهد شد.


OUTPUT DIODES -5 :

این قسمت از دیودهایSHUTKEY , FAST تشکیل شده است که وظیفه یکسوسازی ولتاژ دریافتی از ترانس سوئیچ را در حالات عادی بر عهده دارد. قطع کامل جریان خروجی در حالات خاص نیز از دیگر وظایف این قسمت می باشد . محاسبه و تعیین میزان ولتاژ و تحمل آمپراژ عبوری یکی از شاخصه های اصلی برای انتخاب این دیودها در مدار PWM می باشند.


OUTPUT FILTER -6

این قسمت ازچندخازن الکترولیت وسلفهای چند لایه تشکیل شده است ، که وظیفه ذخیره انرژی درزمان روشن،وارائه آن بار درزمان خاموشی ترانزیستوررابرعهده دارد. همانطور که قبلا اشاره شد هر چه فرکانس در قسمت سوئیچ ها بالاتر در نظر گرفته شود، میزان خلا ولتاژ کاهش یافته و نیاز به تعبیه خازنهای با ظرفیت بالاتر در این قسمت کمتر می شود. این قضیه در کاهش ریپل خروجی پاور تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.


HEAT SINK -7

میزان اتلاف انرژی به صورت گرمایشی و تشعشعات الکترو مغناطیسی در منابع تغذیه سوئیچینگ ، بالا می باشد. انتقال این حرارت به فضای بیرون کیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به همین منظور، این قسمت از آلیاژهای مختلف آلومینیوم و مس که هادی سریع گرما می باشند، ساخته می شود و به واسطه تعبیه شیارهایی برروی آن جهت عبورجریان هوا، وظیفه انتقال دما ازترانزیستورهای سوئیچینگ وهمچنین دیود های SHUTKEY , FAST به محیط اطراف را بر عهده دارد . شکل ظاهری هیت سینکها متناسب با فضای داخلی پاور و نوع سیستم کولینگ در نظر گرفته شده برای هدایت جریان هوا، متفاوت می باشد.


FAN -8

این قسمت علی رقم اینكه معمولا اهمیتی برای آن ازطرف مصرف كنندگان قائل نمی شوند ، بسیار دارای اهمیت می باشد ، چرا كه رابطه مستقیمی با راندمان و طول عمر منبع تغذیه دارد . هر چقدر تهویه هوای گرم ازمحیط داخلی منبع تغذیه به فضای بیرونی ، بهتر انجام گیرد ، كاركرد منبع تغذیه افزایش می یابد . جدیدا تولید كنندگان از فنهای 12*12cm در محصولات خود استفاده می نمایند كه این مورد باعث تهویه هوای گرم اطراف پردازشگر و همچنین بی صدا شدن منبع تغذیه گردیده است . ولی در این روش ضعفهایی نیز وجود دارد که از آن جمله انتقال گرما به پشت برد اصلی پاور و سپس هدایت این گرما از طریق شیارهای پشت پاور به داخل سیستم می باشد. طبق جدید ترین بررسی های انجام گرفته، بهترین روش تخلیه گرمای داخلی پاور، تعبیه یک فن 8 سانتی متری یا دو فن 8 سانتی متری روبروی هم با قابلیت کنترل میزان دوران بر اساس حرارت فضای داخلی پاور می باشد.


PCB -9

برداصلی منبع تغذیه میباشد و كلیه قطعات برروی آن نصب میشوند. رعایت استانداردها و معیار های مختلف ازجمله ایمنی در برابر آتش سوزی درساخت برد،باعث افزایش ضریب اطمینان پاور و كاربر در مواردخاص می گردد. امروزه در منابع تغذیه حرفه ای، از بردهای دو لایه و سه لایه نیز استفاده می گردد.


IC CONTROLLER -10

این قسمت پیچیده ترین بخش مدار PWM می باشد ودر سالهای اخیر تغییرات چشمگیری درطراحی این قسمت بوجود آمده است.به طوری که امروزه آی سی های جدید چند نوع وظیفه مختلف رابرعهده دارند،که درنهایت باعث افزایش دقت درکارکردمنبع تغذیه گردیده است . در زیر به مختصری از وظایف آی سی های جدید اشاره شده است :

الف ) کنترل خروجی ؛ که با تولید پالسهای PULS WHIDH MODUTATION ،فرآیند تغییر پنهانی یک رشته پالس براساس تغییرات سیگنال های دیگر و اعمال بازخورد ولتاژ و جریان و راه اندازی نرم در کلیه خروجی ها را برعهده دارد.

 ب ) شبیه سازی ؛ ازطریق یک شبکه تقسیم مقاومتی ، کسری از ولتاژ خروجی به آی سی جهت مقایسه بایک ولتاژ مبنا، منتقل می شود و درصورت بروز هرگونه تغییر در خروجی دستور DOWN ازطریق آی سی صادرمی شود.

ج ) نوسان ساز ؛ که در فرکانس پایه کار می کند وموج مثلثی جهت استفاده در PWM راتولید می کند

د ) راه اندازخروجی ؛ که توان کافی راجهت به کارگیری درمقاصد کم ومیانه، تولیدمی کند .

ه ) ولتاژ مبنا ؛ که ولتاژ پایه را جهت مقایسه خروجی ها و همچنین یک ولتاژ پایدار برای سایر بخش ها تولید می کند .

و ) مبدل خطا ؛ که عرض پالس DC خروجی رامتناسب باسطح ولتاژ ، تنظیم می نماید.
کلمات کلیدی : منبع تغذیه چیست ؟ ,

ادامه مطلب

نظرات این پست

این نظر توسط How do you treat Achilles tendonitis? در تاریخ دوشنبه 27 شهریور 1396 07:52 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
I'm extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like
this one today.


این نظر توسط std clinics near me در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1396 04:39 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
سلام، من وبلاگ خود را از طریق گوگل پیدا کردم حتی به عنوان
به دنبال یک موضوع مشابه، سایت خود را در اینجا بالا، به نظر می رسد مانند بزرگ است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.

سلام، به سادگی به وبلاگ شما اضافه شده است
گوگل، و متوجه شد که این واقعا آموزنده است. من باید مراقب باشم
برزیل برای کسانی که این را در آینده ادامه خواهند داد قدردانی خواهم کرد.
افراد زیادی می توانند از نوشتن شما بهره مند شوند.
به سلامتی!


این نظر توسط cheap telephone psychics در تاریخ یکشنبه 19 شهریور 1396 11:58 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
آها، گفتگو خوب خود را در مورد این مقاله در اینجا در این وب سایت، من همه چیز را خوانده ام
بنابراین هم اکنون من نیز اظهار نظر اینجا.


این نظر توسط confidential std test در تاریخ یکشنبه 19 شهریور 1396 08:23 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
با این حال، پست خوبی داشتم، می خواستم بدانم اگر شما می توانید نوشت
کمی بیشتر در مورد این موضوع؟ خیلی ممنونم، اگر بتوانید
کمی بیشتر توضیح دهید کودوس!


این نظر توسط cheap phone psychics در تاریخ یکشنبه 19 شهریور 1396 06:56 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
سلام من خیلی خوشحالم که صفحه وب شما را پیدا کردم، من واقعا شما را یافتم
توسط خطا، در حالی که من در Digg برای چیز دیگری در حال مرور بود، Anyways من هستم
در اینجا هم اکنون فقط می خواهم یک خبر خوش برای یک پست باور نکردنی و یک وبلاگ لذت بخش تمام کنم (من نیز موضوع / طراحی را دوست دارم)، من وقت ندارم که همه آن را بخوانم
لحظه ای، اما من کتاب آن را علامت گذاری کرده ام و همچنین خوردها RSS شما را اضافه کردم، پس وقتی من هستم
زمان من دوباره به خواندن خیلی بیشتر، لطفا نگه دارید تا کار فوق العاده است.


این نظر توسط chaturbatetokenshack.online در تاریخ دوشنبه 16 مرداد 1396 06:04 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
I do not even understand how I finished up right here, however I assumed this put up used
to be good. I do not understand who you might be but
definitely you are going to a well-known blogger in the event you
are not already. Cheers!


این نظر توسط meridethemley.weebly.com در تاریخ سه شنبه 10 مرداد 1396 04:03 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
Hey! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
My website discusses a lot of the same subjects as yours
and I believe we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!


این نظر توسط TarshaSoffer.bravesites.com در تاریخ پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 01:06 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!


این نظر توسط Rosa در تاریخ یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:22 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
Hi I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else,
Regardless I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all
at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read a lot more,
Please do keep up the excellent job.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مطالب گذشته