تبلیغات
آموزش کامپیوتر - مادربرد چیست و چه کاری انجام می دهد؟

مادربرد چیست و چه کاری انجام می دهد؟

وقتی كه كیس كامپیوتری را باز می كنید بزرگترین بردی كه داخل آن می بینید motherboard و آن بردی است كه پروسسور و رم روی آن قرار می گیرند همه درایوهای شما اعم از هارد دیسك CD-ROM و فلاپی درایو به وسیله یك كابل به  motherboard متصل هستند و اطلاعات درایوها و پروسسور و رم در حال انتقال هستند و این زمانی است كه برنامه ای در حال اجرا شدن باشد یا فایلی ذخیره می شود و مانند آن. كارتهای شبكه مودم، صدا و گرافیك به وسیله اسلاتهای motherboard به آن وصل می شوند و زمانی كه شما در اینترنت گشت و گذار می كنید یا در حال اجرای یك بازی كامپیوتری هستید یا به یك موسیقی كه از كامپیوتر پخش می شود گوش می دهید و می توانید برنامه هایی كه در حال اجرا است از مانیتور ببینید به این معنی است كه اطلاعات بین این كارتها و motherboard  و پروسسور در حال رد و بدل است همچنین مادر برد چند چیپ دارد كه به آنها چیپ ست و super I/O controller گویند و این چیپ ها كه نقل انتقال اطلاعات بین پروسسور و دیگر اجزا را ممكن می سازند.AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان


نحوه انتخاب یک مادربرد

انتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر( Fireware(IEEE 1394و یا USB 2.0 و حتی کارت های ( تراشه ) صدای شش کاناله و کنترل های RAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم  و بدون نیاز به نصب امکانات جانبی دیگر ، استفاده بعمل آورد.

درزمان انتخاب یک مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه کننده ( خریدار ) مطرح می گردد: مادربردها چگونه با یکدیگر مقایسه می گردند؟ پارامترها ی سنجش و وزن هر کدام چیست؟ ( پردازنده ها ، نوع تراشه ها ، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی ). معیار انتخاب یک مادربرد چیست ؟ Chip set های یک مادربرد بیانگر چه واقعیت هائی می باشند ؟ امکانات یک مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سیستم بدنبال خواهد داشت؟میزان کارایی و کیفیت یک سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد ؟ موارد فوق ، نمونه سوالاتی است که  در زمان انتخاب یک مادربرد در ذهن تهیه کنندگان  مطرح می گردد. در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک مادربرد پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معیارهای انتخاب صحیح یک مادربرد بیشتر آشنا شویم .

جایگاه مادربرد

مادربرد ، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در کامپیوتر بوده که در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد.انتخاب مناسب یک مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است که دامنه آن گریبانگیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد. انتخاب یک مادربرد قدیمی و از رده خارج ( ولو اینکه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمینه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی کامپیوتر در آینده  را بدنبال داشته باشد . فراموش نکنیم ما کامپیوتر را نه بخاطر خود بلکه بخاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آینده )  تهیه می نمائیم .


ویژگی ها ی مهم

از مهمترین ویژگی های مرتبط با مادربرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • Chip Set مادربرد ، عملیاتی حیاتی و مهم نظیر روتینگ داده از هارد دیسک به حافظه و پردازنده را انجام و این اطمینان را بوجود می آورد که تمامی دستگاههای جانبی و کارت های الحاقی ، قادر به گفتگو ( ارتباط ) با پردازنده می باشند . تولید کنندگان مادربردها ، با افزدون چیپ ست های متفاوت بر روی مادر برد تولیدی خود نظیر کنترلر RAID و پورت های Fireware ، قابلیت ها ی مادربرد تولیدی خود نسبت به سایر محصولات مشابه را نشان می دهند .


 • چیپ ست های موجود بر روی یک مادربرد ، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده ، حافظه  و سایر تجهیزات جانبی دیگر نظیر کارت گرافیک ، کارت صدا و پورت های USB 2.0 می گردد. ( برخی از امکانات فوق نظیر کارت صدا ، می تواند بعنوان پتانسیل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد).  اغلب مادر بردهائی که از یک نوع مشابه Chip set  استفاده می نمایند ، ویژگی های متعارفی  را به اشتراک گذاشته ( به ارث رسیده از Chip set) و کارآئی آنان در اکثرموارد مشابه می باشد. آگاهی از نوع پردازنده ، حافظه ، سرعت کنترل کننده IDE ، کارت گرافیک و صدا ، می تواند کمک  مناسبی در خصوص انتخاب  مادربرد را ارائه نماید (خصوصا" در مواردیکه از Chip set مشابه استفاده می گردد ) .

 • پردازنده :تولید کنندگان مادربرد در برخی حالات  ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد حمایت می نماید ، ارائه می نمایند. مثلا" سوکت 478 برای P4 و سوکت A برای Athlon . در اکثر کاربردهای تجاری ، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو  پردازنده Athlon و P4 مشاهده نمی نمایند در حالیکه ممکن است تفاوت قیمت آنان مشهود باشد.بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه یک مادر برد استفاده شود ، یکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است . 

 • حافظه : امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR )Double Date Rate) استفاده می نمایند . البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند. ( تعداد این نوع از مادربردها اندک است ).حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی را که مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد . تولید کنندگان مادربرد ،حافظه های DDR را بر اساس  سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند . سرعت این نوع از حافظه ها ( DDR ) به ترتیب  از کندترین  به سریعترین نوع ،  بصورت زیر می باشد :

  DDR200 ( aka PC1600)  , DDR266 ( PC2100) , DDR333(PC2700) , DDR400(PC3200)

  بردهایی كه از RDRAM استفاده می نمایند  دارای Chip set   اینتل 850 یا 850E می باشند. این نوع  از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست بمنظور افزایش کارآئی ، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های  خالی توسط  CRIMM تکمیل ( پر) گردند.حافظه ها ی RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین  در ارتباط با حافظه، می باشند.( برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی) . قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است .حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند :  PC800 و PC1066 .  در صورت انتخاب  پردازنده ای از نوع  P4  که بر روی BUS با سرعت 533 مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد . در زمان انتخاب حافظه ، می بایست تعداد سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا" بررسی گردد.

 • صدا و گرافیک :اكثر مادربردهای موجود دارای كارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را یافت که فاقد این قابلیت باشد. آخرین مدل مادر بردها دارای چیپ  ست دیجیتالی صدای 6 كاناله بوده  كه برای   بازی ها و فایل های  MP3 مناسب تر می باشد. در صورتیکه قصد نصب یک کارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزایش کیفیت صدا وجود داشته باشد ، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم ، کارت صدای موجود بر روی مادربرد ( OnBoard ) را غیر فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود .در صورتیکه بخواهیم از بازی های کامپیوتری استفاده نمائیم که دارای گرافیک سه بعدی می باشند ، می بایست كارت گرافیك موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یک کارت گرافیک متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود.در این رابطه لازم است به این نکته دقت شود که مادربرد انتخابی  دارای اسلات  AGP باشد .امروزه  اکثر كارت های گرافیكی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با كامپیوتر استفاده می نمایند.

 • نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی : اكثر مادربردها، با استفاده از یك كنترلر IDE از درایوهای ATA/100 یا ATA/133 پشتیبانی می نمایند. بر اساس مطالعات انجام شده، تفاوت بین  دو استاندارد فوق ، بسیار ناچیز بوده و این امر نمی تواند تاثیر چندانی در رابطه با انتخاب یک مادربرد را داشته باشد.انتخاب مادربردهایی كه توانایی پشتیبانی از RAID را دارند بسیار حائز اهمیت است . با استفاده از كنترلر فوق ، می توان  بر روی یك كامپیوتر از دو هارددیسك بطور همزمان استفاده نمود. بدین ترتیب ، اطلاعات بر روی دو هارددیسك ذخیره و در صورت خرابی یک هارد دیسک ،می توان از هارددیسك دیگر استفاده نمود. (تهیه یك كنترلر RAID بتنهائی مقرون بصرفه نبوده و لازم است درزمان انتخاب ، مادربردی برگزیده شود که از RAID حمایت می نماید).

 • ارتباطات ( اتصالات ) : اکثر مادربردها  دارای پورت هایی نظیر :  اترنت،‌USB2.0 و FireWire می باشند .برخی از مادربردهای جدید ، دارای امکاناتی بمنظور خواندن  Flash Memory می باشند. اخیرا"‌ مادر بردهایی به نام Legacy  free مطرح شده اند که  نیازی به پورت های جداگانه نداشته و تمامی پورت ها بطور مختصر در یك پورت تعبیه شده اند.


تشریح مشخصات

در اكثر موارد تهیه یك مادربردجدیدهمراه با خرید پردازنده و حافظه اصلی نیز می باشد.  بدین دلیل لازم است بررسی لازم در خصوص تاثیر این قطعات بر کارآئی مادربرد نیز مورد بررسی و توجه قرار گیرد .فراموش نکنیم که همواره پردازنده های جدید و با سرعت بالا دارای قیمت بمراتب بالاتری نسبت به نمونه های قبل از خود بوده و در صورتیکه ضرورتی به استفاده از پردازنده های جدید ، سریع و در عین حال گران وجود ندارد ، می توان با توجه به نوع نیاز خود از پردازنده های دیگر( با سرعت کمتر نسبت به آخرین مدل های موجود )  که با مادربرد انتخابی نیز مطابقت می نمایند، استفاده نمود.

یکی از اجزاء مهم هر مادربرد ، Chip set می باشد که اطلاعات متنوعی را در ارتباط با توانائی مادربرد مشخص می نماید . نوع پردازنده و  حافظه ای که مادربرد می تواند حمایت نماید ، برخاسته  از نوع Chip set یک مادربرد است . در برخی حالات نوع Chip set موجود بر روی یک مادربرد ، بیانگر نوع پورت های صدا، ویدئو و کارت شبکه نیز می باشد ( عناصر فوق بصورت onboard بر روی مادربرد تعبیه می شوند ) . در زمان انتخاب یک مادربرد لازم است به این نکته دقت شود که تفاوت بسیار بالائی  بین مادربردها از لحاظ قیمت وجود نداشته و می توان با در نظر گرفتن تمامی جوانب مادربردی را انتخاب نمود که دارای امکانات جانبی نظیر کارت شبکه و کنترلر RAID باشد. ( تفاوت قیمت بین این نوع از مادربردها با مادربردهائی که فاقد امکانات فوق ، می باشند زیاد نمی باشد) .

پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک مادربرد در نظر گرفت :

 • حمایت از پردازنده

 • حداقل : قادر به حمایت از پردازنده های رایج نمی باشد  .

 • پیشنهادی : قادر به حمایت از پردازنده های AMD و یا اینتل باشد  .

 • حداکثر :  قادر به حمایت از پردازنده های AMD و یا اینتل باشد.

 • توانائی مادربرد انتخابی در رابطه با حمایت از پردازنده های موجود ، یکی از تصمیمات مهم در زمینه  انتخاب یک مادربرد است ( حمایت ازپردازنده های خانواده AMD و یا اینتل )  .

 • نوع حافظه :

 • حداقل : DDR 200/266

 • پیشنهادی : DDR266/333  یا PC800/1066 Rambus

 • حداکثر  : DDR333/400 یاPC1066Rambus

 • نوع و سرعت حافظه ای که بهمراه  یک مادربرد نصب می گردد ، تاثیر مستقیمی بر کارآئی و در عین حال قیمت یک کامپیوتر دارد. حافظه های Rambus ، قابل استفاده بر روی تعداد اندکی از مادربردها بوده و قیمت آنان بمراتب بیشتر از حافظه های SDRAM می باشد .

 • اتصالات جانبی

 • حداقل :  USB 1.1 


 • پیشنهادی :   USB 2.0 در صورت امكان FireWire

 • حداکثر :  USB 2.0 و FireWire

 • در صورتیکه تصمیم به تهیه تجهیزات جانبی نظیر چاپگر، دوربین های دیجیتال و درایوهای خارجی CD-RW وجود داشته باشد ( درآینده ) ، پیشنهاد می گردد مادربردی تهیه گردد که دارای پورت های USB2.0 و Firewire باشد .

 • عناصر مجتمع و پیوسته :

 • حداقل :  كارت صدا

 • پیشنهادی : كارت صدای دیجیتالی، كارت شبكه و در صورت امكان پشتیبانی ازویدئو

 • حداکثر :  كارت صدای دیجیتالی و كارت شبكه

 • اكثر مادربردها دارای امکانات از قبل تعبیه شده ای در رابطه با کارت صدا می باشند ( Onboard ) . در مادربردهای پیشرفته تر امکانات لازم در خصوص كارت های صدای 6 كاناله دیجیتال و كارت شبكه نیز پیش بینی شده است .برخی از مادربردها دارای تراشه های لازم بمنظور حمایت از گرافیك بوده که كه باعث کاهش هزینه ها خصوصا" در رابطه با کاربرانی می گردد که نوع استفاده آنان از کامپیوتر ، ضرورت  وجود  کارت های گرافیک قدرتمند را کم رنگ می نماید .

 • نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی :

 • حداقل : ATA /100

 • پیشنهادی :  ATA/133 در صورت امكان RAID

 • حداکثر :  ATA/133. RAID در صورت امكان Serial ATA

 • سرعت اینترفیس هارد دیسک و سایر دستگاههای IDE استفاده شده را مشخص می نماید.استاندارد جدید Serial ATA در مادربردهای جدید استفاده می شود(افزایش سرعت اینترفیس ).برخی از مادربردها امکان استفاده از RAID را فراهم می نمایند. در چنین مواردی می توان از  دو هارددیسك در یك سیستم استفاده بعمل آورد. بدین ترتیب کارآئی سیستم افزایش و در مواردیکه  یکی از هارددیسک ها با مشکل مواجه شود ، امکان استفاده از هارد دیسک دوم وجود خواهد داشت .

نکاتی دررابطه با تهیه مادربرد 

 • بررسی Chip sets . تولید كنندگان متعددی اقدام به تولید Chip set می نمایند .شركت هائی مانند Intel، Via،‌SIS، و NVida اكثر چیپ های موجود در بازار را تولید نموده و می توان تمامی آنان را به دو گروه عمده تقسیم نمود: چیپ هائی كه از  پردازنده های اینتل حمایت می نمایند و چیپ هائی كه از پردازنده های AMD پشتیبانی می نمایند.Chip sets  ،  مشخص كننده نوع حافظه ،‌ سرعت پردازنده و نوع تجهیزات جانبی نظیر صدا و ویدئو می باشد که مادربرد قادر به حمایت از آنان می باشد.

 • عدم تهیه سریعترین پردازنده :تهیه سریعترین پردازنده موجود، مستلزم پرداخت هزینه بالائی خواهد بود . سرعت آخرین پردازنده با یک و یا دو مدل پائین تر، تفاوت محسوسی نخواهد داشت .

 • تهیه سریعترین حافظه ای که ماربرد قادر به حمایت از آن می باشد . تفاوت مشهودی در ارتباط با کارآئی سیستم و در مواردیکه از حافظه های با سرعت پائین تر استفاده می شود ، وجود نخواهد داشت ولی در صورتیکه تصمیم به افزایش  حافظه در آینده گرفته شود ، پیدا نمودن حافظه ای با همان ظرفیت بسیار راحت تر خواهد بود( با توجه به این واقعیت که ممکن است در زمان افزایش حافظه ، پیدا نمودن حافظه های قدیمی مشکلات خاص خود را دارا باشد ).

 • توجه به بروز برخی از مشکلات مرتبط با کارت های گرافیک همراه مادربرد . چیپ ست هائی كه امکانات گرافیک را بهمراه مادربرد ارائه می نمایند ( Onboard )  ، بخشی از حافظه سیستم را جهت ذخیره  اطلاعات گرافیكی ، استفاده نموده که همین موضوع می تواند کاهش کارآئی سیستم را بدنبال داشته باشد. پیشنهاد می گردد در صورت تهیه مادربردی با قابلیت فوق ، چیپ گرافیكی آنرا غیر فعال  و از یك كارت گرافیكی ارزان قیمت استفاده گردد. درصورتیکه در آینده قصد استفاده از گرافیك بالا وجود داشته باشد ، می توان مادربردی را انتخاب که دارای ایننترفیس  AGP باشد.

 • تهیه مادربردی با مشخصات بیش از نیاز فعلی . در زمان انتخاب یک مادربرد سعی گردد ، مادربردی انتخاب گردد که امکان حمایت از  RAID ،‌ كارت شبكه ،پورت USB2 و FireWire  را دارا باشد. استفاده از چنین مادربردهائی از لحاظ اقتصادی نیز مقرون بصرفه بوده و در صورت نیاز به استفاده از قابلیت های فوق ، می توان از پتانسیل های مادربرداستفاده نمود( بدون هزینه مجدد) .کلمات کلیدی : مادربرد چیست؟ ,

ادامه مطلب

نظرات این پست

این نظر توسط buy cialis online without a prescription در تاریخ چهارشنبه 14 آذر 1397 05:15 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

Wonderful knowledge. Thanks a lot.
tadalafil 20mg weblink price cialis cialis free trial generic cialis tadalafil cialis tadalafil online cialis dosage recommendations enter site natural cialis ou acheter du cialis pas cher cialis farmacias guadalajara dosagem ideal cialis


این نظر توسط buy generic cialis pills در تاریخ چهارشنبه 14 آذر 1397 04:29 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Whoa loads of excellent information.
tadalafil cialis 5 effetti collaterali tarif cialis france generic cialis tadalafil cialis without a doctor's prescription cialis authentique suisse cialis generika in deutschland kaufen cialis generika cialis para que sirve enter site 20 mg cialis cost


این نظر توسط buy tadalafil no prescription در تاریخ سه شنبه 13 آذر 1397 06:03 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Point effectively applied.!
cialis 50 mg soft tab acquistare cialis internet cialis mit grapefruitsaft sublingual cialis online does cialis cause gout cialis pills in singapore generic cialis at walmart cialis prices cialis tadalafil online cialis e hiv


این نظر توسط Cialis canada در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 06:00 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

Kudos, Good information.
cialis baratos compran uk prescription doctor cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis mit grapefruitsaft cialis taglich cialis generico en mexico cialis australia org cialis tadalafil cost of cialis cvs cialis without a doctor's prescription


این نظر توسط buy cialis without a doctor's prescription در تاریخ دوشنبه 12 آذر 1397 05:44 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

You've made your position pretty nicely.!
il cialis quanto costa acquisto online cialis 200 cialis coupon cialis en mexico precio cialis uk next day dose size of cialis buy cialis online nz cialis taglich cialis para que sirve cialis tablets


این نظر توسط Cialis generic در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 05:39 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

You revealed this very well!
click now cialis from canada can i take cialis and ecstasy interactions for cialis cialis tadalafil online cialis generico en mexico cialis price in bangalore buy cialis sample pack cipla cialis online miglior cialis generico we choice cialis uk


این نظر توسط Generic cialis در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 05:55 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

You said that terrifically.
cialis generika order generic cialis online wow cialis 20 cialis daily reviews we like it cialis price cialis kaufen bankberweisung the best site cialis tablets cialis rezeptfrei sterreich cialis online deutschland cialis 20mg preis cf


این نظر توسط buy cialis germany در تاریخ پنجشنبه 8 آذر 1397 06:35 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

Amazing tons of excellent info.
buy generic cialis prices for cialis 50mg we recommend cheapest cialis generic cialis pro cialis professional yohimbe cialis 5 mg buy prescription doctor cialis link for you cialis price does cialis cause gout cialis 5 mg schweiz


این نظر توسط buy cialis online در تاریخ پنجشنبه 8 آذر 1397 06:47 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Appreciate it, Quite a lot of postings.

cialis in sconto buy cialis online cheapest cialis cipla best buy cialis online nederland cost of cialis cvs cialis 100 mg 30 tablet side effects for cialis import cialis cialis 20 mg cut in half cialis online holland


این نظر توسط Generic cialis در تاریخ چهارشنبه 7 آذر 1397 06:11 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Cheers! Excellent information.
cialis daily new zealand cialis 5 effetti collaterali cialis sale online cialis cuantos mg hay free generic cialis cialis efficacit cialis tablets australia callus get cheap cialis buy cialis online legal


این نظر توسط buy cialis online without a prescription در تاریخ سه شنبه 10 مهر 1397 10:49 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

Regards! Numerous info!

cialis canadian drugs cialis 5mg cialis online cialis generico in farmacia cialis qualitat usa cialis online acheter du cialis a geneve recommended site cialis kanada cialis prezzo in linea basso cialis 05


این نظر توسط buy cialis online us pharmacy در تاریخ یکشنبه 8 مهر 1397 11:07 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

You stated it perfectly!
buy cheap cialis in uk cialis baratos compran uk cialis name brand cheap cialis online buy brand cialis cheap cialis online holland cialis daily dose generic cialis great britain cialis e hiv we like it safe cheap cialis


این نظر توسط http://cialisvonline.com/ در تاریخ پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:18 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

With thanks, I value it.
prezzo cialis a buon mercato warnings for cialis sublingual cialis online cialis daily new zealand tadalafilo only here cialis pills viagra cialis levitra link for you cialis price tesco price cialis cialis arginine interactio


این نظر توسط http://canadianpharmacyies.com/ در تاریخ چهارشنبه 14 شهریور 1397 07:23 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Regards. Useful information.
drugstore online reviews canada medications information canadian pharmacy meds cialis canadian pharmacy reputable canadian prescriptions online canadian online pharmacies Canadian Pharmacy USA drugs for sale pharmacy near me pharmacy canada online prescriptions


این نظر توسط cheap levitra در تاریخ سه شنبه 13 شهریور 1397 10:58 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Wow loads of very good info!
buy viagra pharmacy how much is viagra cheap generic viagra uk how to buy real viagra viagra to buy buy viagra online with paypal how do i get viagra online order viagra online uk buy brand viagra buy viagra online cheap uk


این نظر توسط http://cialisvv.com/ در تاریخ دوشنبه 12 شهریور 1397 09:12 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Awesome stuff. Thanks.
buying brand cialis online canadian discount cialis how to purchase cialis on line enter site natural cialis tadalafil tablets generic cialis soft gels i recommend cialis generico cialis et insomni cialis para que sirve cialis rckenschmerzen


این نظر توسط http://viagraessale.com/ در تاریخ یکشنبه 11 شهریور 1397 05:47 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

You explained that really well.
warnings for cialis we like it cialis price we recommend cialis info costo in farmacia cialis generic cialis levitra cialis rckenschmerzen miglior cialis generico cialis price in bangalore cilas cialis from canada


این نظر توسط Online viagra در تاریخ سه شنبه 23 مرداد 1397 06:31 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Thanks. Terrific stuff.
online viagra order pharmacy viagra buy viagra online germany generic viagra viagra buy online usa viagra generic viagra buy online best place to buy viagra buy sildenafil viagra buy viagra uk


این نظر توسط Online cialis در تاریخ دوشنبه 7 خرداد 1397 09:47 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Perfectly voiced genuinely! .
buy cialis cialis 5 mg schweiz canadian drugs generic cialis cialis dosage venta de cialis canada when can i take another cialis cialis alternative costo in farmacia cialis generic cialis in vietnam buy cialis


این نظر توسط Cialis generic در تاریخ شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:24 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

With thanks, Quite a lot of write ups!

buy cialis online cialis 10 doctissimo order generic cialis online cialis price in bangalore cialis generico postepay what is cialis viagra or cialis buy cheap cialis in uk cialis generika buy cialis online nz


این نظر توسط Viagra cost در تاریخ سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:19 ب.ظ دقیقه ارسال شده است

Really plenty of fantastic info!
buy viagra online forum want to buy viagra price for viagra online viagra best site to buy viagra buying viagra online legal viagra pharmacy online viagra buy viagra generic viagra cheap can you buy viagra at walgreens can you buy viagra at cvs


این نظر توسط Buy cialis online در تاریخ شنبه 18 فروردین 1397 10:58 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Fine tips. Appreciate it!
cialis coupons printable cialis prezzo in linea basso cialis super kamagra click now buy cialis brand cialis prezzo in linea basso cialis 50 mg soft tab cialis qualitat low dose cialis blood pressure best generic drugs cialis prescription doctor cialis


این نظر توسط Buy cialis در تاریخ شنبه 4 فروردین 1397 11:01 ق.ظ دقیقه ارسال شده است

Awesome knowledge. Thanks a lot!
acquistare cialis internet prix de cialis cialis prezzo di mercato cost of cialis cvs cialis billig cialis canada on line we recommend cialis info cialis mit grapefruitsaft tadalafil tablets cialis super kamagra


این نظر توسط hydroponics در تاریخ پنجشنبه 3 اسفند 1396 05:51 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
در این زندگی پر مشغله بسیار دشوار است برای گوش دادن به اخبار در تلویزیون، از این رو من به سادگی برای این منظور از وب جهانی استفاده می کنم و داغترین اخبار را می گیرم.


این نظر توسط imvu credits generator در تاریخ دوشنبه 13 آذر 1396 06:07 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
تلاش باور نکردنی وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ مراقب باش!


این نظر توسط supplemental medicare plans در تاریخ جمعه 3 آذر 1396 05:38 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
روش خوبی برای توصیف، و مقاله دلپذیر برای به دست آوردن حقایق مربوط به ارائه تمرکز من، که من در حال حاضر در کالج ارائه.


این نظر توسط free gems clash royale در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 08:22 ب.ظ دقیقه ارسال شده است
چیزهای شگفت انگیز از شما، مرد من به مسائل شما توجه کرده ام
قبلا و شما خیلی فوق العاده هستید من واقعا دوست دارم آنچه را که شما در اینجا داشته اید، قطعا مانند آنچه که هستید
اظهارنظر و راهکاری که در آن شما آن را ادعا می کنید.
شما آن را لذت بخش و شما هنوز هم برای مراقبت از آن را حساس است.
نمی توانم صبر کنم تا بیشتر از شما بخوانم این واقعا یک وب سایت عالی است.


این نظر توسط phone psychic reading در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 05:16 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
ما از یک وب سایت متفاوت از اینجا غافل شدیم و فکر کردیم ممکن است
و همچنین همه چیز را چک کنید من دوست دارم آنچه را که می بینم اکنون دنبال می کنم.
به دنبال چک کردن صفحه وب خود برای یک
دومین بار


این نظر توسط std testing near me در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 05:09 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
من رفته ام به برادر کوچکم می گویم که باید هم باشد
برای بازدید از این وبلاگ به صورت منظم، به روزرسانی کنید تا از آخرین به روز رسانی
به روز رسانی اخبار.


این نظر توسط are psychics real در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 05:02 ق.ظ دقیقه ارسال شده است
bookmarked، من وب سایت شما را دوست دارم!


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مطالب گذشته

نمایش نظرات 1 تا 30